Czego nie robić tuż przed ślubem- panna młoda
Grudzień 4, 2015
Czego nie wypada pannie młodej?
Lipiec 14, 2016

Urok fotografii jest ponadczasowy

Bez wątpienia każdy z was widział zdjęcia, które urzekają, nawet jeśli te mają już kilkadziesiąt lat. Fotografia ma bowiem to do siebie, że jest całkowicie ponadczasowa. Przeszukując stare szuflady po rodzicach czy dziadkach na pewno znajdziecie albumy, w których widnieją dziesiątki tych niebywałych kartoników, budzących w nas przyjemne wspomnienia. Oczywiście czasy się zmieniają. Obecnie na naszych twardych dyskach zapisujemy po kilkaset, czy nawet kilka tysięcy różnych prac, których później często nie selekcjonujemy. Przykłada się do tego mniejszą wagę i tylko nieliczni decydują się na jakieś poważniejsze kroki. Jest to częściowo smutne, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wcześniej każde pojedyncze „pstryknięcie” było ważne. Kliszę się szanowało, dlatego nie można było marnować żadnej okazji. Same zdjęcia przedstawiały najczęściej ludzi, ale nie brakowało istotnych wydarzeń, jak dla przykładu otwarcie znanych sklepów, restauracji czy innych budynków, do których było nam blisko. Tak właśnie powstawały najsłynniejsze prace, jakie widział nasz świat, w tym Portret Matki (David Hockney), Typologie (Bernd i Hilla Becher), 10 nanosekund (Harold Edgerton), Przekąska pod chmurami (Charles C. Ebbets), Neil Armstrong na Księżycu, Iwo Jima (Joe Rosenthal), Windows (Charles O’Rear), Albert Einstein (Arthur Sasse) czy Generał Nguyen Ngoc Loan rozstrzeliwuje więźnia Wietkongu na ulicy Sajgonu (Eddie Adams). Takich klasyków znajdziemy około setki. Wśród nich także ulubiona fotografia pierwszego budynku stacjonarnego kasyna, którą znaleźliśmy na ranking-kasyn.com. Takich majstersztyków wyszukujemy ze świecą, bo to niebywała spuścizna po ludziach, którzy poświęcili się tej wyjątkowej pasji, jaką jest utrwalanie momentu. Czasem już na wieczność.

 

Urok znajdziemy dosłownie wszędzie

O starych fotografiach możemy mówić bez końca, bo każdy przecież ma swoje ulubione. Mogą dotyczyć nas samych, ale także przedmiotów, miejsc czy wydarzeń. Dla jednych będą to zdjęcie z piaskownicy, na których poznaliśmy pierwszą miłość, dla drugich obrona dyplomu, który miał nas wprowadzić w świat dorosłości. Nie da się jednoznacznie stwierdzić co jest ważniejsze i co powinno się wyróżniać. Być może chodzi o sam kunszt, a czasem jedynie o to, by nie zapomnieć. Tak dla przykładu wielokrotnie było w Afryce. Jednym ze znamienitszych przykładów dostarczył nam Kevin Carter, który fotografując w RPA umierające dziecko i sępa w tle dostarczył światu obraz nędzy i głodu, jaki spadł na Afrykę. I chociaż dostał za swoje pracę nagrodę Pulitzera, to następnie popadł w głęboką depresję i ostatecznie popełnił samobójstwo. Takich przypadków było więcej, wystarczy tu wymienić popularnego Tank Mana, którego sfotografowano na placu Tian’anman. O sławie może mówić także Polak, Zbigniew Religia. Jego ujęcie zaraz po wycieńczającej operacji na serce stało się popularne nie tylko w Polsce, o czym wielokrotnie donosiło samo National Geographic. A akurat oni wiedzą co robić, szczególnie, że na rynku istnieją od przeszło 100 lat.

 

Gdyby fotografie robiono wcześniej

Na szczęście wielcy malarze utrwalali niesamowite chwile, ale nie mamy wątpliwości, że doskonałych prac ze starożytności i średniowiecza byłoby więcej, gdyby tylko istniała taka możliwość. To oczywiście tylko marzenie ściętej głowy, ale smutne wydaje się to, jak wiele nas ominęło, tylko dlatego, że nie było żadnej sposobności ku temu, by zrealizować pewne projekty. Cieszymy się, że rozwój technologii sprawił, że już nigdy więcej nie będziemy musieli się o to martwić.

 

Komentarze są wyłączone.